opet yeşil yol projesi

Yeşil Yol Projesi

GELECEĞE DAİR UMUTLARI YEŞERTİYORUZ

“Yeşili kaybeden, yaşamı kaybeder” sloganıyla 2004 yılında başlatılan ve halen devam eden “Yeşil Yol Projesi” ile sadece OPET düzeyinde çevreci bir aktivite sürdürülmesi değil, bu konudaki bilinçlendirme ve işbirliği çabaları ile toplumun geneline yayılan bir çevre bilinci hedeflendi. “Yeşil Yol Projesi” ile bugüne dek 805 istasyonda ve belediyelerce belirlenen ağaçsız alanlarda, 643 bin 821 adet bitki dikimi gerçekleştirilmiş; istasyonlar ve çevresi, şehir merkezlerindeki park ve bulvarlar yeşillendirilmiş, il çevrelerinde OPET ormanları kurulmuştur. Proje kapsamında yeşillendirme çalışmaları sürmektedir.

 

OPET, dünyanın çölleşmesi ve insanlığın gelecekte kuraklaşan ortamlarda yaşama tehlikesine dikkat çekmek amacıyla başlattığı “Yeşil Yol Projesi”ni ülkenin tümünü kucaklayan toplu bir harekete dönüştürmeyi hedefliyor. Bu amaçla 2008 yılında karayolları üzerindeki diğer şirketlerin de katılımıyla yolların “Yeşil Zincir”e dönüşmesi çağrısı yapıldı. Karayolları üzerinde yer alan akaryakıt istasyonları, otel, market gibi yerleşik tüm birimlerin katılımıyla gelişmesi planlanan projenin bu yolla daha da büyümesi amaçlandı.

 

OPET uzun vadeli ağaçlandırma girişimleri ile bitki örtüsünü korumayı amaç edinerek sürdürdüğü projede eğitimler ve fidan dikim aktiviteleriyle toplumu bilinçlendirme misyonuna önce çocuklardan başladı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yeşilin önemini anlattığımız etkinliklerde; ilköğretim öğrencilerine doğayı korumanın önemini anlatan hikaye kitapları dağıtıldı, OPET müşterilerine ve öğrencilere yüzlerce saksı çiçeği takdim edildi. Ağacın ve yeşil dokunun canlı yaşamındaki önemine yönelik diğer eğitim etkinlikleri düzenlendi ve çeşitli broşürler hazırlanarak farklı mecralarda dağıtıldı.

 

Uzun vadeli ağaçlandırma girişimleri ile bitki örtüsünü korumayı amaç edinerek sürdürülen projede daha yeşil bir Türkiye hedefleniyor.

 

OPET’in TEMA Vakfı ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirdiği “Yeşil Yol Projesi”, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin 5. Altın Pusula Ödülleri’nde, Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde Çevre konusunda ödüle layık görülmüştür. Proje , İSO 2010 Yılı Sürdürülebilir Çevre Dostu Ürün ve Uygulama Ödülleri’nde Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) dalında 3’üncülük almıştır.