temiz tuvalet kampanyası

Temiz Tuvalet Kampanyası

TEMİZ BİR TUVALET , SAĞLIKLI BİR TOPLUM

OPET istasyonlarının tuvaletlerinden başlayan “Temiz Tuvalet Kampanyası”  17 yıldır aralıksız devam etmekte, tuvalet temizliği ve hijyenini Türkiye geneline yaymayı amaçlamaktadır. Bu proje, OPET’in temiz ve sağlıklı bir toplum yaratma mücadelesidir.

OPET’in 2000 yılından bu yana sürdürdüğü ve Türkiye’de yapılan en uzun soluklu toplumsal projelerden biri olan Temiz Tuvalet Kampanyası, Türkiye’nin önemli bir sorununu hedef almaktadır. Temiz Tuvalet Kampanyası ” Türkiye’nin gündemine “tuvalet temizliği ve hijyen” konularını getirerek, ülkede bu konuda bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Önce kendi istasyonlarından işe başlayan OPET, zamanla projeyi, tüm yurda yaymış ve Opet istasyonlarında, sadece standart kurumsal görüntü ve hizmet kalitesi ile değil, temizlik ve hijyene verdiği önemle de farklılığını vurgulayarak, bunu kalıcı hale getirmeyi başarmıştır.

OPET, 2000 yılında önce kendi istasyonlarından başlayarak Türkiye’de tuvalet temizliği ve hijyeni yaygınlaştırmak amacıyla, “Temiz Tuvalet Kampanyası”nı uygulamaya aldı. OPET, projeyi tüm yurda yayarak bunu kalıcı hale getirmeyi başarmıştır. OPET tarafından, istasyonlardaki personele eğitimler verilirken, istasyonların tuvaletleri hijyenik bir ortama kavuşturulmuştur. Engelli vatandaşların sorunları düşünülerek, OPET akaryakıt istasyonlarına engelli tuvaleti şartı ve standardı getirilmiştir. Bebeklerin tuvaletlerden mikrop kapmamaları için istasyonlara bebek bezi değişim üniteleri yapılmıştır.

OPET Temiz Tuvalet Kampanyası’nın temel amacı tuvalet temizliğinin insan hayatındaki önemine ilişkin farkındalık yaratmak ve hijyen bilincini yaygınlaştırmaktır. Bu nedenle sadece istasyonlarda değil aynı zamanda tüm Türkiye’deki kamu kuruluşlarında, hastanelerde, okullarda ve talep gelen tüm kuruluşlarda eğitimler verilmektedir. OPET eğitim, denetim ekibi ve OPET sosyal sorumluluk projelerinin fikir lideri Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, 17 yıldan bu yana Türkiye’nin her yerini dolaşmış ve 7,5 milyon km. yol etmiştir. Öte yandan çocuk ve yetişkinlerin ilgi ve beğeni ile izlediği, eğitim içerikli çizgi filmler ve reklam filmleri hazırlanarak televizyonlarda yayınlanması sağlanmıştır, konu ile ilgili broşürler ve eğitim CD’leri dağıtılmıştır.

Temiz Tuvalet Projesi işbirliklerinin yanı sıra toplumun ihtiyaçları doğrultusunda kendi içinde alt açılımlar geliştirmiştir. 2003 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı tüm okullarda, “Temiz Okulum Projesi” uygulanmış, tüm ilçelerdeki okullar, OPET Kusursuzluk Elçileri ve OPET eğitim ekipleri yardımıyla denetlenmiş. İlk üçe giren okullar ise ödüllendirilmiştir.

2009 yılı sonunda gündemdeki Domuz Gribi nedeniyle “Sevmek Korumaktır” projesine dönüşmüştür. Tüm OPET istasyonlarında ve eğitim verilen okullarda mikropların 90 gün boyunca üreme ve bulaşmasını engelleyen Bioshield dezenfeksiyon uygulaması ile koruma altına alınmıştır. Muhtelif iletişim mecralarıyla virüs transferini kolaylaştıran öpüşme, tokalaşma ve sarılma gibi toplumsal alışkanlıklarımızın yarattığı tehlikeye dikkat çekilerek, salgın hastalıklar ve hijyen hususunda gündem yaratılması amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak ‘Öpüşmeye, tokalaşmaya mola’ yazılı bileklikler, rozetler, afiş ve posterler üretilmiştir.

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü ile 2009 yılında “İçilebilir Su, Girilebilir Tuvalet ” kampanyası uygulanmış ve Malatya ilindeki 4000 öğretmen ve pek çok öğrencinin Temiz Tuvalet Kampanyası eğitimleri alması sağlanmıştır.

2010 yılında ise Amasya Milli Eğitim Müdürlüğünün daveti ile Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Meslek İçi Eğitim Programı kapsamında Temiz Tuvalet Kampanyası eğitimleri düzenlenmiş ve 2000 öğretmene eğitime verilmiştir. 2011 yılında Gaziantep’in Nizip ve Islahiye ilçelerinde 1500 öğretmen ve pek çok öğrenciye tuvalet temizliği ve hijyen eğitimi verilmiştir. 2011 yılında Şanlıurfa İl Milli eğitim Müdürlüğünün daveti ile düzenlenen tuvalet temizliği ve hijyen eğitimlerine bölgedeki okullardan 2 bin öğretmen katılmıştır.

Bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanında verilen eğitimlerle 9 milyonu aşkın kişiye ulaşan “Temiz Tuvalet Kampanyası” çeşitli kurum ve kuruluşlardan işbirliği çağrıları almaktadır.

“Temizlik Rayında Projesi” ile OPET’in, her geçen gün çapı genişleyen Temiz Tuvalet Kampanyası’ndaki tüm deneyimleri TCDD’ye aktarılmıştır. 2010 yılında proje, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına ait gar, istasyon ve trenlere de uyarlanarak “Temizlik Rayında” adı ile uygulanmıştır. Bu proje ile TCDD’ye ait bölgelerde görevli tüm TCDD personeline eğitim verilmiş, gar, istasyon ve trenlerdeki tuvaletler ile istasyon ve garların çevresi OPET’in rehberliğinde temiz ve hijyenik hale getirilmiştir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi su ve kanalizasyon hizmetlerini yürüten SASKİ Genel Müdürlüğü ile temiz tuvalet, hijyen ve tasarruflu su kullanımı konusundaki sosyal sorumluluk projesi ile 2011 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı birinci sınıf, anaokulu ve kreş öğretmen ve öğrencilerinin bilinçlenmesi sağlanmıştır.

Bilinçli toplum ve bilinçli hizmet anlayışı ile Temiz Tuvalet Kampanyası’nı tüm Türkiye’ye yaygınlaştıran OPET, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği yaparak, okullarda öğrenci ve öğretmenlere eğitimler vermektedir. Eğitim ekipleri, temizlik ve hijyen bilincini ilmek ilmek tüm Türkiye’ye yaymaya devam etmektedir.

PROJE YURTDIŞINDAN DA DAVET ALIYOR

2012 yılında proje yurtdışına açılarak aynı zamanda Türkiye’nin sınırlar ötesinde de tanıtımına katkı sağlamıştır. OPET ilk olarak, Mayıs 2012’de Suudi Arabistan’dan alınan davetle Mekke, Medine, Cidde ve Riyad olmak üzere 4 şehirde 4800 öğretmen ve öğrenciye eğitim verdi. Temiz Tuvalet Kampanyası’nın yurtdışındaki 2’nci durağı ise 23 Nisan 2013 tarihinde Makedonya oldu. Balkanlar’daki en eski Türk Okullarından biri olan ve 1884’ten bu yana Türkçe eğitim veren Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda 750 öğrenci ve 60 öğretmenin katılımıyla Temiz Tuvalet ve hijyen eğitimi gerçekleştirilmiştir.

TSE STANDARTLARINI OPET BELİRLEDİ

Proje kapsamındaki diğer önemli bir gelişme OPET ve TSE’nin işbirliği ile halka açık tuvaletler için belirlenen yeni standartların, İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı uygulamayla işyeri ve restoran tuvaletleri de dahil olmak üzere tüm tuvaletlerde zorunlu kılınmasıdır.

OPET çalışmaları sayesinde tuvalet temizliği ve hijyeni konusunda toplumsal bir duyarlılık ve değişim yarattı. Her yıl onbinlerce teşekkür mektubu geliyor. OPET şu an şirket içinde yetiştirilen eğitmenlerle birlikte yurt içi ve yurt dışından gelen eğitim tekliflerine yetişmeye çalışıyor.

“Temiz Tuvalet Kampanyası”, 2004 yılında IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) sosyal sorumluluk büyük ödülünün sahibi olmuştur. Aynı zamanda Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen 3. Altın Pusula Yarışması’nın Sosyal Sorumluluk Projeleri dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür. 11.Uluslararası Stevie Ödülleri’nde ise ‘Sağlık, Güvenlik ve Çevre’ Programı kategorisinde bronz ödül alan proje, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun bu yıl ilk kez düzenlediği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nde “Etkililik Ödülü”ne layık bulunmuştur. Aynı yıl Gamechangers (Oyunu Değiştirenler) Ödülleri kapsamında OPET, ‘İlham Ver’ kategorisinde ‘Temiz Tuvalet Kampanyası’ ile ‘hijyen’ anlayışına yeni bir bakış açısı getirerek diğer markalara da bu konuda ilham verdiği için ödülün sahibi oldu.

 

Temiz Tuvalet Kampanyası sunumunu indirmek için lütfen tıklayın! 

Temiz Tuvalet Kampanyası bilgi dokümanını indirmek için lütfen tıklayın!